Наслідки перегляду «зелених» тарифів

Спецпроект

Вже декілька місяців відновлювана енергетика перебуває в двох станах одночасно. В одному вимірі Мінекоенерго презентує програму енергетичного переходу, встановлюються «зелені» тарифи, Україна бере участь у міжнародних кліматичних угодах і посідає 8 сходинку у рейтингу привабливості інвестицій у ВДЕ серед країн, що розвиваються. Але водночас інвесторам не платять за вироблену електрику, обмежують генерацію і погрожують переглядом чинних законів.

У відновлювану енергетику, за даними Bloomberg New Energy Finance, було вкладено близько $10 млрд, практично $540 млн на встановлення сонячних панелей витратили 24 000 сімей. Але тепер всі вкладення можуть виявитися марними. Великі проекти відкладені, а ті, хто вже встиг інвестувати гроші в галузь, готують позови до міжнародних арбітражів.

Всьому виною очікуване зниження «зелених» тарифів. При цьому еволюція запропонованих змін у чинні закони про ВДЕ стає все більш лякаючою. Те, що спочатку подавалося як опція добровільної реструктуризації для зниження фінансового навантаження на «Гарантованого покупця», сьогодні перетворилося на загрозу повної заборони будівництва нових електростанцій і подальших мільярдних виплат за судовими позовами.

І поки в Міністерстві енергетики спільно з інвесторами та представниками міжнародних організацій готують новий меморандум, ми проаналізували декілька вже представлених проектів. Як різні рішення вплинуть на дефіцит "Гарантованого покупця", яких збитків зазнають інвестори, на якому місці рейтингу привабливості інвестицій у ВДЕ опиниться Україна і які суми доведеться виплатити за рішеннями арбітражів?

У спецпроекті Kosatka.Media відповідає на всі ці питання, а експерти діляться власними побоюваннями і баченням майбутнього вітчизняної енергетики.

Сценарій 1: ПРОЕКТ МІНЕКОЕНЕРГО (Листопад 2019р.)

Сценарій 1: ПРОЕКТ МІНЕКОЕНЕРГО  (Листопад 2019р.)
  • Добровільне зниження ЗТ для СЕС на 17%, для ВЕС – на 10%
  • Продовження дії ЗТ на 5 років
  • Зростання відповідальності за небаланси на 20% в рік
  • Зростання відповідальності за небаланси на 35% для тих, хто відмовилися від реструктуризації, повна відповідальність в 2023 році
14.5
млрд грн
Дефіцит бюджету «Гарантованого покупця»
Фінансове становище «Гарантованого покупця» трохи покращилося. Дефіцит коштів знизився лише до 14,5 млрд грн, відповідно борги компанії перед виробниками електроенергії за «зеленим» тарифом продовжують зростати.
9.2
млрд грн
Щорічні втрати інвесторів
Щорічні втрати інвесторів становлять близько 6,5 млрд грн. Період окупності проектів став довшим, але продовження виплат частково змогло компенсувати недоотримані кошти. Плата за небаланси в 2021 році склала близько 700 млн грн. Але вже в 2023 році максимальна сума наблизилася до 2,7 млрд грн і стала суттєвою статтею витрат для інвесторів у ВДЕ.
19
місце
Втрати для репутації та інвестиційного клімату
Добровільність реструктуризації безумовно виявилася позитивною стороною. Це не найгірший варіант реструктуризації, з яким погодилося багато інвесторів. Однак відмова від пропозиції призвела до застосування штрафних санкцій до багатьох інвесторів у вигляді прискореного введення відповідальності за небаланси.
10
млрд грн
Втрати держави від судових позовів
Звернення в арбітражі не стали масовими. В окремих випадках інвестори зіткнулися з проблемами виплат за кредитами, отриманими для будівництва станцій. Неможливість реструктуризації боргів в окремих випадках закінчується відшкодуванням збитків у судовому порядку.
Думки експертів
Тимур Бондарєв
Тимур Бондарєв
партнер і співзасновник юридичної компанії Arzinger
Як нам відомо з відкритих джерел, розглядаються різні шляхи розв’язання проблеми, але вже всім очевидно, що будь-яке рішення буде передбачати значні фінансові втрати для інвесторів, що спричинить за собою ефект доміно, - дефолти за кредитами і т. д. Жоден із запропонованих варіантів не є на 100 % прийнятним для інвесторів, оскільки в будь-якому випадку тягне за собою значні збитки...

Сценарій 2: ПРОЕКТ МІНЕКОЕНЕРГО (Лютий 2020р.)

Сценарій 2: ПРОЕКТ МІНЕКОЕНЕРГО (Лютий 2020р.)
Добровільна реструктуризація:
  • Скорочення ЗТ на 15-25% для СЕС
  • Скорочення ЗТ на 10% для ВЕС
  • Продовження дії ЗТ на 5 років
  • 50% відповідальність за небаланси в 2021 році, 100% в 2022 році
  • Безоплатні обмеження выроблення до 200 годин на рік
Відмова від добровільної реструктуризації:
  • Скорочення ЗТ на 12,5% для СЕС і 5% для ВЕС
  • Повна відповідальність за небаланси
  • Безоплатні обмеження выроблення
13
млрд
Дефіцит бюджету «Гарантованого покупця»
Дефіцит бюджету «Гарантованого покупця» знизився до 13 млрд грн, фінансовий стан компанії залишається хитким. У наступні роки дефіцит продовжує зростати.
14
млрд грн
Щорічні втрати інвесторів
Вже в 2020 році інвестори у ВДЕ недоотримали 7,7 млрд грн виплат за ЗТ. До аналогічних втрат щорічно призводять безоплатні обмеження вироблення з прискореним настанням відповідальності за небаланси.
40
місце
Збиток репутації та інвестиційному клімату
За Україною закріплюється репутація держави, яка не дотримується власних зобов'язань. Інвестори вкрай скептично ставляться до перспективи ведення бізнесу тут, вважаючи за краще вкладати гроші в інші країни. За привабливістю сектору ВДЕ ми опустилися на 40 місце, опинившись поруч з Пакистаном, Танзанією і Гондурасом.
50
млрд грн
Втрати держави від судових позовів
Практично всі учасники ринку відмовилися від запропонованих Міністерством умов і вирішили вимагати відшкодування збитків в міжнародних арбітражах. Сума позовів підбирається до позначки в 50 млрд грн.
Думки експертів
Марина Грицишина
Марина Грицишина
Голова Комітету Асоціації правників України з питань енергетики, нафти і газу
У зв'язку з дефіцитом бюджету "Гарантованого покупця" державна гарантія за розрахунками з виробниками ВДЕ останнім часом порушується. Крім того, за останній рік виникли інші питання відновлюваної генерації, такі як обмеження ВДЕ, балансування системи і відповідальність за небаланси...

Сценарій 3: ПРОЕКТ НКРЕКП (квітень 2020 року)

Сценарій 3: ПРОЕКТ НКРЕКП (квітень 2020 року)
  • Заборона будівництва нових потужностей ВДЕ
  • Скорочення ЗТ на 30% для всіх СЕС, на 15% для ВЕС
  • Безоплатні обмеження до 20% виробітку
  • 100% відповідальність за небаланси
  • Скасування пільг для населення
6
млрд грн
Дефіцит бюджету «Гарантованого покупця»
Дефіцит бюджету «Гарантованого покупця» знизився до 6,3 млрд грн. Скасування пільгової категорії споживання до 100 кВт/год для населення дозволила отримати додаткові 12 млрд грн і стабілізувати фінансове становище компанії.
21.7
млрд грн
Щорічні втрати інвесторів
Загальні втрати інвесторів налічують 11,6 млрд грн тільки в 2020 році, з яких майже 10 млрд грн недоотримали власники сонячних електростанцій. Плата за небаланси додатково обходиться в 2,7 млрд грн, а безоплатні обмеження виробітку щорічно позбавляють інвесторів 7,4 млрд грн виручки.Постраждали і підприємці, ще не запустили власні СЕС і ВЕС, але вже витратили кошти на підготовку до будівництва. Багато з них заручилися фінансуванням, орендували землю і уклали pre-PPA, що повинно було гарантувати затвердження «зеленого» тарифу.
97
місце
Втрати для репутації та інвестиційного клімату
Суттєве урізання виплат само по собі завдало величезної шкоди інвестиційної привабливості сектору ВДЕ. Але заборона будівництва нових об'єктів повністю перекреслила перспективи розвитку відновлюваної енергетики. Інвестори не хочуть і не можуть вкладати гроші в Україну. Країна опинилася позаду рейтингу, де нашими сусідами стали Чад, Сомалі, Судан та інші країни третього світу.
100
млрд грн
Втрати держави від судових позовів
Сума судових позовів обчислюється кількома сотнями мільярдів гривень. Компенсації збитків вимагають не тільки власники вже працюючих електростанцій, але і ті, хто витратився на підготовку до будівництва і уклав pre-PPA.
Думки експертів
Юрій Кубрушко
Юрій Кубрушко
Керуючий партнер групи компаній IMEPOWER
Деякі наші клієнти вже побудували підстанції для своїх майбутніх ВЕС, деякі до карантину заплатили за турбіни, я знаю як мінімум кілька іноземних інвесторів, хто витратили на свої проекти 5, 10, 15 мільйонів євро...
Олексій Михайленко
Олексій Михайленко
співзасновник Clean Energy Lab
На перегляд зеленого тарифу треба дивитися з точки зору – скільки це може дати економії для держави та чи не опиняться інвестори у гіршому становищі, ніж були до цього...
Тетяна Миленька
Тетяна Миленька
LL.M, адвокат, радник юридичної фірми Hillmont Partners
Проекти відновлюваної енергетики в Україні реалізуються як українськими, так і іноземними інвесторами. Очікується, що обсяг іноземних інвестицій у сектор ВДЕ досягне 2,5 млрд євро...

Оптимальний сценарій реструктуризації (пропозиція від інвесторів в ВДЕ)

Оптимальний сценарій реструктуризації (пропозиція від інвесторів в ВДЕ)
Скорочення ЗТ для станцій, що введені в експлуатацію після 01.01.2017:
  • на 15% для СЕС потужністю більше 10 МВт
  • на 10% для СЕС потужністю до 10 МВт
  • на 10% для ВЕС
  • Для СЕС, запущених після 01.01.2020, скорочення ЗТ на 15%
  • Продовження дії ЗТ на 5 років
  • Зростання відповідальності за небаланси на 10% щорічно
  • Повна відповідальність за небаланси для тих, кто відмовилися від реструктуризації ЗТ
13
млрд грн
Дефіцит бюджету «Гарантованого покупця»
Дефіцит бюджету «Гарантованого покупця» знизився до 13 млрд грн. Знаходження додаткових доходів для підприємства залишається важливим завданням уряду через наростання заборгованостей.
7
млрд грн
Щорічні втрати інвесторів
Реструктуризація тарифів призвела до втрати понад 7 млрд річної виручки для інвесторів. Це продовжило термін окупності проектів, проте бізнес ВДЕ залишається привабливою індустрією для інвестування. Виплати за небаланси склали 265,8 млн грн у 2021 році і до 2030 року зросли до 2,7 млрд грн. Ті, хто відмовився від реструктуризації, змушений повною мірою компенсувати відхилення у виробленні.
17
місце
Втрати для репутації та інвестиційного клімату
Уряду вдалося узгодити реструктуризацію тарифів з більшістю учасників ринку, міжнародними організаціями і банками. Україна показала свою здатність до знаходження компромісу і вирішення складних проблем у партнерстві з бізнесом. Однак, урізання ЗТ вплинуло на інвестиційну привабливість ВДЕ – країна опинилася на 17 сходинці рейтингу, пропустивши вперед Філіппіни і Панаму.
5
млрд грн
Втрати держави від судових позовів
Успішні переговори з інвесторами дозволили практично уникнути появи судових позовів. Окремі компанії звернулися в арбітражі з відносно невеликими вимогами.
Мнение экспертов
Іван Бондарчук
Іван Бондарчук
радник, керівник практики енергетики Юридичної групи LCF
Існує правило: держава має суверенітет приймати будь-які рішення на своїй території. Втім, якщо такі рішення порушують обґрунтовані та законні очікування інвестора – держава може бути змушена сплатити компенсацію. Саме навколо цих принципів відбуваються дискусії в міжнародних інвестиційних арбітражах...